You are here

Održan prvi subotički maraton „Trka kroz istoriju”

prvi subotički maraton „Trka kroz istoriju”
subotički maraton „Trka kroz istoriju”

Povodom dana grada u subotu 2. septembra održan je prvi subotički maraton pod nazivom Trka kroz istoriju. Maraton se trčao kroz ulice grada i to od najužeg centra preko Prozivke i Radijalca. Trku je istrčalo više nekoliko stotina takmičara i može se reći da je bio dobar odziv. Takođe, i naši najmlađi sugrađani su imali prilike da učestvuju jer je organizovana trka mini trka "Active kdis", za decu od tri do čeitiri godine na stazi dugoj od 100 metara, a deca od pet do deset godina 300 metara. Na dve trke, 5 i 21 kilometar, trčalo je blizu 500 prijavljenih takmičara. Pobednik polumaratona je Ivan Miškeljin iz Beograda. Prvo izdanje Subotičkog polumaratone - trke ulicama našeg grada, u organizaciji Sporskog udruženaj "Horizont" i lokalne samouprave, uspešno je održano u subotu. Po zvaničnoj prijavnoj listi na trkama od 5 i 21 kilometar učestvovalo je 476 takmičara, od čega čak 310 na polumaratonskoj trci dugoj 21 kilometar. Na četrnaest punktova duž čitave staze stajali su volonteri sa osveženjem, dok su na tri lokacije - Gradski trg, Prozivka i Radijalac postavljene improvizovane bine na kojoj su subotički DJ-evi puštali muziku. Prvi kroz cilj, na trci od 5 kilometara, prošao je 21-godišnji Adrian Malagurski iz Subotice sa vremenom 00:17:50.43, tridesetak sekundi kasnije trku je završio Igor Đurašević iz Lovćenca (00:18:16.94), Dejan Španović iz Beograda (00:18:20.68) bio je treći. Na deonici dugoj 21 kilometar, ubedljiv je bio Ivan Mišeljin (40) iz Beograda koji je ispred prvog sledećeg na cilj ušao čak 3,5 minuta, sa rezultataom 01:18:43.49. Drugi je bio Jožef Halas iz Kanjiže, dok je treći bio Zoran Radičanin iz Beograda. Prva žena na polumaratonu koja je prošla kroz kapiju na Gradskom trgu bila je Nora Sabo iz Budimpešte (01:25:01.99), dok je Nora Trklja, rođena Subotičanka, a tog dana predstavljala Beograd, bila sedma u apsolutnoj konkurenciji (01:25:54.50). Subotičanin sa najboljim rezultatom je Ivan Dulić sa rezultatom 01:30:27.26, osvojivši 15. mesto, nešto više od dva minuta kasnije kroz cilj je prošao Edvard Halas (01:32:45.51), iza njega Dejan Graovac (01:34:57.02).

Poslednja takmičarka, koja je ujedno i zatvorila prvo izdanje Subotičkog polumaratona bila je Jelena Đogić iz Subotice, koja je trku završila sa vremenom 02:50:09.35. Najstariji učesnik polumaratona je 72-godišnji Predrag Janković koji je u cilj ušao kao 275. od ukupno 310 takmičara. Svakako jedna od stvari na kojoj će se morati malo poraditi je organizacija zatvaranja saobraćaja, ali i poželeti da Subotičani dogodine budu malo tolerantniji po pitanju saobraćaja u periodu od 3-4 sata koliko realno treba da se završe obe trke, odnosno da svi učesnici koji idu do kraja stignu na cilj.